Dzieciaki w akcji, czyli trzynasta część serii Cherub

Dzieciaki w akcji, czyli trzynasta część serii Cherub

Republika, jest trzynastą częścią opowieści o tajnej organizacji wywiadowczej Cherub, składającej się z …dzieci! Młodzi ludzie, 11-17 lat,  szkolą się w ukrytym kampusie, wypełniają ważne misje w ramach wywiadu brytyjskiego.

 

 

Bohaterem Republiki jest Ryan, dwunastoletni chłopiec, który wraz z trójką braci trafia do kampusu szkoleniowego Cheruba. Jest świeżo po podstawowym przeszkoleniu i nie może doczekać się swojej pierwszej poważnej misji.  Zgodnie z prawdą, trzeba by jednak przyznać, że Ryan choć z natury jest raczej grzecznym chłopcem, to brak zajęcia zaczyna wpędzać go w kłopoty wewnątrz organizacji. Ryan, jest nie tylko niesamowicie uzdolniony fizycznie, jak na swój wiek potrafi analizować  i myśleć równie dobrze,  choć jest to już subtelność do wyłapania przez czytelnika ponieważ język którym się posługuje jest jak najbardziej typowy dla nastolatków. Nie sądziłam, że bohater w tym wieku może być taką ciekawą postacią. Robert  Muchamore stoi na bakier z tendencją do tworzenia nijakich, głównych postaci, które muszą się wszystkim  podobać.

Autor nie oszczędza swojego bohatera. Zgodnie z zapowiedzią wydawcy, Ryan, w ramach misji musi zaprzyjaźnić się z bogatym dzieckiem z Kalifornii. Sposób w jaki rozwija się fabuła jest kolejną mocną stroną Republiki. W przypadku serii Cherub trzeba pamiętać o jednym, choć bohaterami są młodzi ludzie, misje jakie zleca im wywiad są jak najbardziej poważne. W trzynastej części serii, stosunkowo prosta misja, przerodzi się w tropienie ogromnej  azjatyckiej organizacji przestępczej.   Pewnie u części z was zrodzi się pytanie, czy ta misja nie mogła zostać wykonana przez dorosłych agentów? Muchamore, szybko rozwiewa te wątpliwości, jest mistrzem jeżeli chodzi o urealnianie fabuły.

Na okładce książki znajduje się zdanie; „oficjalnie nieletni agenci nie istnieją”. Wszyscy fani serii będą jednak wiedzieć swoje i ja przyłączam się do nich, ponieważ  Republika, to nie tylko przygody i misje nastolatków, ale przede wszystkim fascynująca główna postać.  Zdecydowanie polecam, i nastolatkom i dorosłym.

Autor: Robert Muchamore;

Tytuł: Republika;

Seria: Cherub;

Wydawnictwo: Egmont;

Stron: 392;

ISBN: 978-83-237-5460-2

Książka dostępna jest również jako audiobook.

  • gabek

    super, znam kogoś, komu chętnie sprezentuję :)