Dżem z moreli

Dżem z moreli

Dżem z moreli. Zawsze staram się zachować smaki lata na dłużej, dlatego robię przetwory. Nie dość, że świetnie pachną i smakują, to są do tego zdrowe, ekologiczne i wiem, co włożyłam do nich do środka. W przeciwieństwie do tych sklepowych, nie wkładam do nich żadnego syropu glukozowo-fruktozwego, przeróżnych E, cukrów zelujących i innej szkodliwej dla zdrowia chemii.

 

 

Poza tym, domowe przetwory są banalnie proste do wykonania. Jest to ich niewątpliwa zaleta :)

 

Składniki :

1 kg moreli

1 kg cukru

sok z 1 cytryny

 

Przygotowanie:

Dokładnie opłukujemy morele. Wyjmujemy pestki, wkładamy do garnka, posypujemy cukrem, polewamy sokiem z cytryny i odstawiamy na kilka godzin. Później podgrzewamy owoce na średnim ogniu przez 15 – 20 minut, tak aby cukier się rozpuścił i powstał naturalny sok – nie dolewamy wody!!!! Gdy cukier się rozpuści całkowicie (pomagamy cukrowi się rozpuścić – mieszamy owoce drewnianą łyżką raz na jakiś czas), zwiększamy ogień, by owoce się zagotowały, zawartość garnka od czasu do czasu mieszamy, by w wysokiej temperaturze nie przywarła do dna i nie przypaliła się.

Teraz musimy odparować owoce, aby dżem był gesty – musi mieć odpowiednia konsystencję. Gotujemy całość (czas zależny jest od mocy kuchni, garnka, etc, więc nie podaję konkretnie ile. Ja gotuje owoce jakieś 2 h). Aby sprawdzić, czy już jest właściwa konsystencja – nabieramy trochę na łyżkę i odwracamy ją. Jeśli dżem jest gęstą, lepką cieczą, wtedy możemy przestać gotować owoce. Gotowy dżem odstawiamy na 10 – 20 minut, by stężał.

Słoki do których będziemy wkładać dżem musza być dokładnie umyte i wyparzone gorącą wodą. Wypełniamy je po brzegi i odstawiamy do wystygnięcia. Jeżeli planujecie przechowywać dżem długo – polecam go zawekować (w piekarniku lub w garnku z gorącą wodą) .