Domowe guacamole

Domowe guacamole

Domowe guacamole – bardzo łatwo można przyrządzić je samemu. To meksykański sos, salsa, na bazie awokado. Guacamole swoje początki miał już w czasach azteckich. Oprócz awokado dodaje się także limonkę i sól. Poszczególne rodzaje guacamole mogą zawierać pomidory, paprykę chili, cebulę, kolendrę, czosnek i inne przyprawy. Spożywa się go zazwyczaj z plackami tortilla, chociaż Meksykanie dodają go do niemal każdej przystawki. Nazwa guacamole pochodzi z języka nahuatl, ahuacama alli (w języku nahuatl ahuacatl – awokado, molli – sos), w języku hiszp. wymawia się je jako guakamole.

Istnieje bardzo wiele przepisów na przygotowanie tego sosu, które zależą zarówno od dostępności składników jak i od osobistych upodobań. Najczęściej podstawą potrawy jest starte awokado, szczypta soli i odrobina soku z limonki lub cytryny. Tam gdzie awokado jest drogie jako dodatkowego wypełniacza używa się kwaśnej śmietany lub majonezu, co niektórzy uważają za niepożądane ze względu na zagłuszenie smaku awokado, w kuchni meksykańskiej składników tych nie używa się do sporządzania guacamole (natomiast są one popularne w amerykańskich wersjach tego sosu). Awokado należy najpierw pozbawić pestki a następnie włożyć do miski (w Meksyku używa się w tym celu specjalnego naczynia tzw. molcajete – które ma kształt kamiennego moździerza) i rozetrzeć nożem lub widelcem, dodany później sok z limonki zapobiega zmianie koloru startego owocu. Inne składniki sieka się albo kroi i miesza z wcześniej przygotowanym awokado. Ale po kolei…

Ja do swojego sosu użyłam:

 

– 2 dojrzałych i bardzo miękkich awokado (tak, aby łatwo można je było rozgnieść widelcem),

– sok z połowy limonki,

– szczyptę stevii (ja nie używam cukru, ale jak ktoś lubi to do smaku można dodać),

– sól,

– kilka listków mięty i kolendry,

– sos tabasco do smaku (ostrość guacamole zależy od indywidualnych upodobań)

Awokado należy rozgnieść widelcem, zioła drobno pokroić. Wszystkie składniki razem zmieszać. Potem na 15 minut odstawić do lodówki.
Guacamole można jeść ze wszystkim. Ja używam do każdej kanapki :)

SMACZNEGO.