Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach

Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach

Zofia Stanecka ( autorka bestsellerowej serii o Basi, książki Nasz Paczka i niepodległość – o sześciu polskich świętach), oswoiła kolejny niełatwy dla rodziców temat – jak wypada się zachowywać w różnych okolicznościach i miejscach.

Dla dziecka to często niezrozumiałe dlaczego w danym miejscu, czy konkretnego dnia ma ubrać się inaczej niż zwykle, nie mówić tak głośno jak ma ochotę itp. Sama obserwowałam nieraz sytuacje w restauracji, kinie czy teatrze, kiedy dziecko zachowywało się w sposób, który przeszkadzał innym – nie tylko dorosłym, ale i dzieciom!  Czasem wydaje się, ze było to wynikiem zwykłej ignorancji rodzica, ale często też słyszałam nieudolne próby tłumaczenia. Rodzic bardzo chciał, ale nie umiał uzasadnić dlaczego jego latorośl ma przestać zachowywać się w określony sposób… Po pierwsze takie rozmowy powinny odbyć się PRZED wyjściem, po drugie proste wyjaśnienia są najlepsze.
A najfajniej jak przybiorą formę zabawy… 
„Damą być” to humorystyczny poradnik savoir vivre’u dla najmłodszych w formie serii krótkich opowiadań. Na uwagę zasługują przesympatyczne rysunki Marty Ruszkowskiej. Kolorowe, wyraziste, a jednocześnie subtelne.
Bohaterkami są siostry: Jula i Pola. Pierwsza z nich stara się zawsze zachowywać jak prawdziwa dama. Ubierać się stosownie do sytuacji i nigdy nie dawać złego przykładu. Natomiast Pola uparcie twierdzi, że jest tygrysem i nie musi przestrzegać żadnych zasad. Jula wytrwale próbuje uczyć siostrę jak być damą… Dziewczynki m.in. wybierają się na urodziny, bal przebierańców, do teatru, na noc do kuzynki, wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą zabawne sytuacje. Co ważne, autorka nie idealizuje postaci. W jej opowiadaniach jest miejsce na niedoskonałość rodziców. Kiedy mama nie ma czasu zająć się kostiumami na bal, siostry radzą sobie same, czego efektem jest niewyobrażalne zdizwinei taty, gdy widzi w kuchni swoje córki: jedną owiniętą do pasa folią spożywczą, drugą calutką w mące… Za kogo chciały się przebrać i czy mama była zła, dowiecie się sięgając po „Damą być” .

Tytuł: Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach
Tytuł oryginału: Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach
Autor: Zofia Stanecka
Seria: Mały poradnik
Data wydania: 25 marzec 2015
Liczba stron: 64
Wydawnictwo: Egmont

  • Katarzynka

    A ja już ja znam – jest tez o plazy i jesiennym spacerze, rodzicom też się przyda, moze niektórym uświadomi, że dzieci widza świat poprzez zabawe i na tym polu można się z nimi świetnei dogadać. Ogólnie bardzo ciekawy pomysł :)

  • Joanna Karpik

    Taki „poradnik” to przyda się zarówno małym jak i dużym damom (i dżentelmenom na pewno też). Bo w sumie książek tego typu i jeszcze w „lekkiej” formie podanych, to nie znam

  • Kasia Nowak

    W dzisiejszych czasach taki poradnik jest bardzo przydatny, a jeśli w dodatku przyjmuje formę zabawy to już w ogóle super:) Zofię Stanecką znamy i lubimy, wiec pewnie i poradnik przypadnie nam do gustu :)