Czy warto kupować kapsułki z Omega-3?

Czy warto kupować kapsułki z Omega-3?

Czy warto kupować kapsułki z Omega-3? Suplementacja tych kwasów tłuszczowych przez osoby z chorobami układu krążenia jest powszechna, do czego skutecznie zachęcają liczne reklamy w mediach.

 

 
Tymczasem metaanaliza opublikowana w prestiżowym Journal of the American Medical Association wykazała brak korzyści wynikających z przyjmowania oleju rybiego w kapsułkach dla zdrowia układu krążenia.

Analiza obejmowała 20 projektów naukowych z udziałem łącznie 68 680 osób (w tym także zdrowych w momencie rozpoczęcia badania), suplementujących kwasy Omega-3 średnio przez 2 lata. Nie miało to wpływu na obniżanie ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia (a także śmierci z innych przyczyn), nagłego zgonu sercowego, zawału i udaru.

Źródła:
http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1357266
http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/abstract/archinternmed.2012.262

Nie była to pierwsza metaanaliza tego typu. Przeprowadzona wcześniej analiza danych 20 485 pacjentów z już stwierdzonymi chorobami układu krążenia (opublikowana w równie prestiżowym Archives of Internal Medicine) wykazała, że suplementacja „rybich” kwasów tłuszczowych Omega-3 – EPA i DHA – nie chroniła tych pacjentów przed zawałem, udarem ani nie zmniejszyła ich umieralności. Badacze, którzy ją przeprowadzili, ocenili dowody popierające zalecanie takiej suplementacji jako „niewystarczające”. Analiza opierała się tylko na badaniach klinicznych najwyższej jakości. 

Źródło:
http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/abstract/archinternmed.2012.262

Tymczasem, w co tak trudno wielu osobom uwierzyć, zmiana diety może zmniejszyć umieralność z powodu chorób krążenia wśród tej grupy pacjentów nawet do 75%. Szkoda zatem, że zasady zdrowego odżywiania nie są reklamowane tak skutecznie jak preparaty z apteki…