Co najlepiej pić i jeść w czasie upałów?

Co najlepiej pić i jeść w czasie upałów?

Lato zaczęło się niedawno, ale już zdążyliśmy poczuć na własnej skórze jego obecność. W ostatnich dniach temperatura była naprawdę wysoka, jednak fala upałów dopiero przed nami. W tym jakże gorącym czasie powinniśmy dużo bardziej zwracać uwagę na to, co jemy i pijemy. Trzeba pamiętać, aby się nie odwodnić. Co zatem należy jeść i pić, aby uniknąć niebezpiecznej utraty wody z organizmu?

Cieszymy się, kiedy jest gorąco i możemy w pełni korzystać z lata. Jednak czasem zamiast letniej energii czujemy ospałość i zmęczenie. Być może jest to spowodowane odwodnieniem. Aby temu zapobiec, pamiętajmy o zażywaniu dużej ilości płynów. Najlepiej pić oczywiście wodę mineralną niegazowaną, ale dobrym sposobem na skuteczne ugaszenie pragnienia będzie również sok. Najzdrowszy jest ten świeżo wyciskany – na przykład z pomarańczy. Dobry na upał jest również sok pomidorowy, który jest skarbnicą potasu. Dlatego szklanka zimnego soku z pomidorów uzupełni niedobór tego pierwiastka.

Dietetycy polecają również soki owocowo-warzywne. Jedną z propozycji jest zmiksowany seler z gruszką, lub też sok z grejpfruta z odrobiną buraka wyciśniętego w sokowirówce. Pamiętajmy o tym, że w czasie upałów powinniśmy wypijać nawet do pięciu litrów płynów na dobę.

Kiedy jest gorąco, wiele osób decyduje się na odstawienie mięsa. Wszystko przez to, iż w upalne dni nasz organizm ma mniejsze zapotrzebowanie na kalorie. Jeżeli jednak lubimy mięso, wybierzmy na przykład gotowanego kurczaka. Specjaliści radzą, aby w okresie upałów jeść dużo owoców sezonowych oraz warzyw ( na przykład kalafior lub fasolka szparagowa) oraz wybierać lekkostrawne potrawy, m.in. sałatki, ryby, albo zimne zupy – chłodnik bądź gazpacho z pomidorów.

  • Anna Nowalska

    oj przyda się, bo już od arana ciepło – bardzo!

  • Joanna Filak

    seler z gruszką? :D Muszę koniecznie przetestować :) Podobno w weekend ma być upalnie

  • Kasia Nowak

    warzywny sok zamiast obiadu :) w czasie upałów niemal nie chce mi się jeść