Carrie

Carrie

„Carrie” to debiutancka powieść Stephena Kinga z 1974 roku, dzięki której został zauważony i rozpoczął swoją wielką karierę.

Bestseller doczekał się już dwóch ekranizacji. Na premierę drugiej z nich czekam niecierpliwie! W polskich kinach będziemy mogli zobaczyć ja już 18 października.

Główna bohaterka to Carrie White, nastoletnia dziewczyna, która mieszka ze swoją matką w Chamberlain, stan Maine. W szkole nie jest lubiana. Jest kozłem ofiarnym, odludkiem i w dodatku nie jest ładna – jest przysadzista i pryszczata. Koleżanki śmieją się z niej i dręczą ją psychicznie – sytuacja się pogłębia, gdy w wieku 16 lat, przy koleżankach, dostaje pierwszej miesiączki. Jednak dzięki temu zdarzeniu, odkrywa w sobie talent telekinetyczny (potrafi siłą woli przesuwać przedmioty) – nad którym nie potrafi jednak jeszcze panować.

Nie dość, że nie ma łatwego życia w szkole, to w domu też nie jest lepiej. Jej matka – Pani White – jest religijną fanatyczką, więc wszystko co robi dziewczyna uznaje za grzech. Codziennością dla Carrie jest bicie i poniżanie psychiczne. Mimo purytańskiego wychowania, nastolatka idzie na szkolny bal, na który zaprasza ja kolega za szkoły – Tommy. Nie jest to jednak zwykła randka – chłopak został podpuszczony przez swoja dziewczynę Sue. Carrie nie przypuszcza, że zamiast dobrej zabawy czeka ją niemiła niespodzianka. Jednak myli się ten, kto myśli, że dziewczyna znów będzie ofiarą. Właśnie wtedy nadejdzie moment odwetu…
Akcja książki rozwija się dynamicznie, jak to u Kinga bywa. Wprost nie można oderwać się od lektury. Powieść jest bardzo udanym debiutem i zdecydowanie zasłużyła sobie na uznanie przez krytyków i szeroką publiczność. „Carrie” doczekała się swojej ekranizacji w 1976 roku. Film wyreżyserował Brian de Palma, a główne role zagrały Sissy Spacek (Carrie) oraz Piper Laurie (Pani White – matka).
Obecnie na ekrany kin wchodzi druga już ekranizacja powieści w reżyserii Kimberly Peirce, z Chloë Grace Moretz jako Carrie oraz Julianne Moore jako pani White. Reżyser odświeżył obraz, uzupełniając go o współczesne realia. Jestem bardzo ciekawa remake`u. Mam nadzieję, że film będzie nowoczesny, a rozwiązania na tyle kreatywne, że widz wejdzie w realia małomiasteczkowego horroru z powieści Kinga. Premiera w Polsce – 18.10.2013.

Trailer: