Bazylia – wspaniała przyprawa i doskonałe lekarstwo

Bazylia – wspaniała przyprawa i doskonałe lekarstwo

Bazylia – wspaniała przyprawa i doskonałe lekarstwo – jest skarbnicą cennych dla zdrowia składników, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy i nerwowy. Pomaga także w walce z wieloma chorobami.

Dziko rosnąca bazylia jest dziś rzadkim zjawiskiem. Roślina, która trafia na nasze stoły,  pochodzi z upraw i jest ceniona w kuchni za intensywny, korzenny zapach i orzeźwiający smak.

Moc olejków
Za lecznicze właściwości bazylii odpowiadają cenne składniki zawarte w jej liściach. To przede wszystkim olejki eteryczne, zwłaszcza eugenol, którego aktywne cząsteczki mają silne działanie przeciwzapalne.

Roślina jest również skarbnicą garbników (działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego i przeciwdziałają biegunkom) oraz flawonoidów (barwników, w których obecne są tzw. antocyjany – według badań, przeciwdziałają one gromadzeniu się złogów w naczyniach, pomagają rozszerzyć tętnice i działają korzystnie na cały układ sercowo-naczyniowy).

Bazylia dostarcza także sporo witamin: A (chroni wzrok oraz wspomaga rozwój tkanek), C (bardzo ważny uczestnik procesów, które chronią organizm przed atakami wirusów i działaniem wolnych rodników) i B5 (korzystnie wpływa na kondycję włosów).

Zielone listki skrywają również sporo cennych substancji mineralnych: wapnia, magnezu, żelaza i potasu.

Podkręcanie metabolizmu
Z ostatnich badań wynika, że antyzapalne olejki eteryczne zawarte w bazylii dorównują skutecznością chemicznym substancjom w popularnych lekach.

Zdaniem naukowców zażywany doustnie ekstrakt z tej rośliny pozwala w ciągu kilkudziesięciu godzin zmniejszyć opuchliznę i obrzęk stawów. Zapewni także ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm. Dodatkowo – w odróżnieniu od farmaceutyków – taka terapia nie wywołuje uciążliwych skutków ubocznych.

Bazylia reguluje również pracę układu pokarmowego. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych zawartych w pokarmach. Roślina
zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dlatego sprawdzi się w przypadku niestrawności i wzdęć.
Zielone listki pomagają zwalczyć brak apetytu, a także zapobiec wymiotom i nudnościom.

Bazylia „podkręca” metabolizm. To bardzo ważne, ponieważ szybkość, z jaką organizm zużywa energię i produkuje ciepło, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Przyśpieszenie przemiany materii wspomaga m.in. proces odchudzania.

Lek na stres
Aromatyczna roślina ma świetny wpływ na układ nerwowy. Warto sięgnąć po nią w chwilach kiepskiego nastroju. Bazylia działa przeciwdepresyjnie, pomaga zwalczyć bezsenność i zmniejsza nadpobudliwość. Wyostrza zmysły i poprawia pamięć.

W  uspokojeniu i zrelaksowaniu pomoże olejek bazyliowy wykorzystany w aromaterapii. Kąpiel z jego dodatkiem na pewno sprawdzi się w łagodzeniu zmęczenia psychicznego, a także skutków przeziębienia, ponieważ bazylia wykazuje właściwości przeciwgorączkowe – obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm. Płukanie gardła wywarem z tej rośliny oczyszcza oskrzela i zmniejsza uciążliwy kaszel. Dentyści zalecają je także po zabiegach stomatologicznych.

Kompresy bazyliowe pomagają w leczeniu migren. Dzięki dużej zawartości witaminy A roślinę powinny wprowadzić do jadłospisu osoby mające problemy ze wzrokiem.

Bazylia korzystnie wpływa także na skórę. Nic dziwnego, że ekstrakty z tej rośliny są wykorzystywane do produkcji kremów oczyszczających i antyseptycznych. Składniki zielonych liści sprawdzają się w walce z młodzieńczym trądzikiem.

Zdrowie w świeżości
W kuchni bazylię wykorzystujemy najczęściej jako dodatek lub ozdobę potraw. Warto pamiętać, żeby używać jej pod koniec gotowania lub smażenia, gdyż wysoka temperatura niszczy nie tylko smak rośliny, ale również pozbawia ją cennych składników leczniczych. Z tych samych powodów lepiej jest korzystać ze świeżej niż suszonej bazylii.

Nawet z suszonych liści można jednak przyrządzić zdrowotny napar. Jedną łyżkę suszu (choć lepszym rozwiązaniem są posiekane, świeże listki bazylii) zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy na kilkanaście minut. Taka mikstura świetnie „zbija” gorączkę oraz przydaje się jako płukanka w infekcji gardła. Namoczona w niej gaza może być używana jako okład stosowany w bólu głowy. Bazyliowy wywar zmieszany z miodem ma właściwości rozgrzewające.

Rośliny powinny unikać kobiety w ciąży, ponieważ składniki olejków eterycznych mogą niekorzystnie wpływać na płód. Bazylii nie zaleca się także małym dzieciom i osobom z chorą wątrobą.

/          Rafał Natorski           zdrowie.wp.pl      /