Anna Wintour – ze świata mody do świata polityki?

Anna Wintour – ze świata mody do świata polityki?

Anna Wintour – ze świata mody do świata polityki?  Długoletnia naczelna magazynu „Vogue” oraz ikona mody i postrach wszystkich projektantów prawdopodobnie zmieni branżę. Za jej kandydaturą na stanowisko amerykańskiego ambasadora we Francji lub Wielkiej  Brytanii, lobbuje podobno sam prezydent USA.

 

 

To nie żart, tak może się stać. A co więcej – to może być najbardziej zaskakujący transfer przyszłego roku. I najbardziej szykowny.

 

 

Anna Wintour była jedną z najbardziej aktywnych i skutecznych osób, które wspierały tegoroczną kampanię Obamy. Zbierała fundusze dla jego komitetu wyborczego projektując m.in. specjalną linię ubrań (zebrała 40 tys. dolarów) oraz organizując specjalne przyjęcia (80 tys. dolarów). W sumie zgromadziła ok. 500 tys. dolarów.

 

 

Konkurentem Wintour na stanowisko ambasadora w Londynie jest Matthew Barzun, przewodniczący ds. finansów podczas kampanii prezydenckiej. Oboje są faworytami Baracka Obamy.

Plotka o rzekomej kandydaturze naczelnej „Vogue” wypłynęła już w ubiegłym roku. Administracja prezydencka nie zaprzeczyła jednoznacznie takim rewelacjom. Wydała jednak oświadczenie, w którym zapewnia, że ambasador reprezentuje za granicą prezydenta a Wielka Brytania jest strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, dlatego na tym stanowisku musi znaleźć się osoba niezwykle kompetentna i doświadczona.

Biały Dom na razie nie skomentował nowych doniesień.

Jak Wam się widzi Anna Wintour w roli ambasadorki?

 

 

 

********************************************************************************************************

A kim tak na prawdę jest Anna Wintour?

 

Anna Wintour  (ur. 3 listopada 1949 w Londynie) – redaktor naczelna „Vogue”.

 

 

Już jako nastolatka interesowała się modą. W wieku 16 lat porzuciła szkołę i zaczęła zaznaczać swą obecność w świecie mody. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w magazynach „New York” i „House & Garden”. W latach 1985-1987 była redaktor naczelną brytyjskiej edycji Vogue. W 1988 została redaktor naczelną US Vogue i uczyniła z niego „biblię mody”.

 

 

Podobnie jak Diana Vreeland, Anna Wintour stała się ikoną mody. Szczególnie charakterystyczna była jej fryzura „na pazia”. Wśród współpracowników znana była jako „Nuklearna Wintour”. Jej postać została spopularyzowana w literaturze przez jej byłą osobistą asystentkę Lauren Weisberger, która w 2003 napisała książkę Diabeł ubiera się u Prady. Książka została później zekranizowana w filmie o tym samym tytule, a Annę Wintour zagrała Meryl Streep.

 

 

Anna Wintour uważana jest za najpotężniejszą kobietę w świecie mody. Będąc na stanowisku naczelnej US Vogue, zarządza przemysłem wartym ponad 300 mld dolarów. Odkryła wielu projektantów (Vera Wang, Alexander Wang, Alexander McQueen), fotografów i modelek. Przez fanatyków nazywana „Królową mody”, a jej pismo „biblią mody”.