Pies – najlepszy przyjaciel

Pies – najlepszy przyjaciel

Często słyszy się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I faktycznie coś musi w tym być, gdyż pies towarzyszył człowiekowi praktycznie od zawsze. Na wielu rycinach i zdjęciach z przeszłych stuleci widać wyraźnie, że pies był obecny w życiu człowieka praktycznie każdego dnia. Oprócz tego, że był on dla człowieka przyjacielem był również obrońcą. Człowiek i pies nawzajem się uzupełniali.

pies

I tak to trwa do dziś.

Pies potrafi okazać, jak żadne inne zwierzę na świecie, że kocha bezgranicznie praktycznie za nic, po prostu dlatego, że człowiek jest. Wystarczy wziąć sobie szczeniaka do domu i człowiek od razu zobaczy co znaczy pojęcie „bezwarunkowa miłość”.

Psy wyrobiły sobie tak silną pozycję  w życiu ludzi przede wszystkim dzięki temu, że zaliczyć je możemy do niezwykle inteligentnych zwierząt.  Trudno dziś  wyobrazić sobie nam inne zwierze w roli przewodnika dla osoby niewidomej, czy na służbie w szeregach policji podczas śledztw i przeszukiwań, w których zawodzą nasze ludzkie zmysły.

 

Każdy pies przewyższa człowieka  pod względem czułości węchu czy tego, co może usłyszeć. Jest to pułap, którego nie sposób na dzień  dzisiejszy osiągnąć nawet za pomocą skomplikowanych układów i programów komputerowych, natura nie została w tej kwestii pokonana. Mało tego,  fenomenem jest także sposób komunikacji pomiędzy psami i ludźmi. Dobry system tresury psa może sprawić, że często łatwiej będzie nam znaleźć wspólnych język z nim, niż z innym człowiekiem. Wszystko zależy jednak od tego, jaki sami mamy stosunek do swojego czworonoga. Jeśli jesteśmy w stanie traktować go jako ważna część naszego życia, jako członka rodziny, wtedy możemy liczyć na to samo z jego strony, jest to bowiem żywa istota, która ma tak samo jak każdy z nas uczucia, o czym niestety wiele osób często zapomina. Przykładów takiego postępowania wobec psów nie trzeba chyba wymieniać, widzimy je każdego dnia wokół nas, często przechodząc zupełnie obojętnie.

Podsumowując, warto szukać swojego przyjaciela w czworonogach, które na pewno będą w stanie okazać nam swoje przywiązanie w trudnych chwilach naszego życia.