3 powody, dla których warto czytać biografie – „Wybór Ireny” Remigiusza Grzeli

3 powody, dla których warto czytać biografie – „Wybór Ireny” Remigiusza Grzeli

Większości ludzi biografie kojarzą się z podręcznikową retoryką, nudnym zbiorem suchych faktów i wypunktowanym życiorysem. Niepocieszeni ci, którzy wśród książkowych poszukiwań trafili na podobne egzemplarze. Zazwyczaj styczność z taką pozycją kończy się zniechęceniem, znudzeniem i omijaniem półki z biografiami w księgarni minimum kilkumetrowym łukiem. Dla wszystkich zrezygnowanych lub rozpoczynających przygodę z biografiami jeszcze w trakcie lektury „Wybór Ireny” Remigiusza Grzeli podaję 3 powody, dla których warto sięgać po (dobre!) biografie.

  1. Choć autorzy SF potrafią stworzyć w swoich książkach świat od podstaw, to dobra biografia potrafi udowodnić, że najbardziej nieprzewidywalne historie pisze samo życie. Choć teza brzmi, jak frazes ze niezbyt lotnego scenariusza do trzecioligowego serialu, to jednak jest zwyczajnie prawdziwa. Historia wspomnianej Ireny jest tak rozbudowana i zawiła, że niejeden artysta mógłby czerpać z niej inspiracje garściami.
  1. Historia przyzwyczają nas do wizerunku nieskazitelnych postaci i wielkich wydarzeń okraszonych większą lub mniejszą ilością patosu. Biografia natomiast pokazuje człowieka z krwi i kości, razem z jego słabościami i ułomnościami. Śledząc losy Ireny w kilku aspektach można zarzucić jej wiele, lecz przyglądając się historii łatwiej zrozumieć motywacje, a słabości nie umniejszają jej bohaterskim czynom.
  1. Biografie, szczególnie opatrzone dokładna dokumentacją, pozwalają spojrzeć na historię w zgoła inny sposób. Po pierwsze dają czytelnikowi możliwość oceny stanu rzeczy z perspektywy jednostki, po drugie zawierają fakty, których próżno szukać w encyklopediach czy Internecie. Wisienką na torcie są oczywiście obyczaje, zarówno  te opisane jak i te na fotografiach, które pozwalają nam zerknąć do garnka czy szafy bohaterki i poczuć prawdziwy klimat epoki.

Powodów, dla których warto sięgać po biografie jest oczywiście więcej. A jak to jest z Wami? Lubicie biografie?

  • Anna Nowalska

    Bardzo! bo zycie pisze najlepsze scenariusza jak mówia, tlyko biografi amusi być lekko fajnie napisana a nie jak podręcznik ;)

  • Tomasz Wróbel

    Lubię i czytam ale tylko takie, które mnie naprawdę zainteresują, ostatnio Clinta Estwooda biografię czytałem. Tutaj w wypadku książki ‚Wybór Ireny” do powodów „za” dodałbym jeszcze to, że przybliżają bardziej historię nie tylko jednostki ( niezwykłej kobiety – Ireny) ale i historię żydów z którymi historia polski i wielu miast (tak jak choćby Lublina z którego pochodzę) jest mocno związana. Ja przeczytam na pewno tę biografię.

  • Też uwielbiam biografie! I to prawda – najlepsze, najbardziej dramatyczne czy pokręcone historie dostarcza samo życie. A „Wybór Ireny” to książka wyborna – zresztą zasługa to świetnego pióra autora